Życiorys

Edukacja Muzyczna

Edukację wokalną rozpoczęła w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy na wydziale wokalnym, w klasie śpiewu solowego mgr Agnieszki Justyny Szumiło. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Urszuli Jankowiak oraz Akademii Muzycznej w Krakowie i Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, w klasie śpiewu prof. dr hab. Marka Rzepki.

 

Kariera Artystyczna

Na początku sezonu 2020/2021, na estradzie Filharmonii Poznańskiej, z okazji 100- lecia Teatru Wielkiego w Poznaniu wykonała partię Trzeciej Damy z „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta, pod dyrekcją Maestro Gabriela Chmury.

 

W sezonie 2019/2020 zadebiutowała w Theater Aachen (Niemcy) w roli Wellgunde, w adaptacji trylogii Wagnera „Hagen”, a także wykreowała trzy postaci: Geflügelten Affe/Munchkin-Dame/Tasse we współczesnej operze Schreiera „Der Zauberer von Oz”, oba spektakle dyrygował Christopher Ward. W tym samym sezonie artystycznym wystąpiła po raz kolejny w roli Trzeciej Damy w „Czarodziejskim Flecie” Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu pod batutą Meastro Gabriela Chmury oraz w Operze Krakowskiej jako Clotilde w dziele Bellini`ego „Norma”, dyrygował Tomasz Tokarczyk.

 

W 2019 roku Agata Kornaga była solistką Mieczysław Weinberg-Festival w Monachium, gdzie wykonała wybrane pieśni z cykli Weinberga „Biblia cygańska” op. 57 i „Słowa we krwi” op. 90.

 

We wcześniejszych sezonach artystycznych wielokrotnie gościła na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w spektaklach: „Borys Godunow” Musorgskiego w partii Fiodora, „Czarodziejski Flet” Mozarta w partii Trzeciej Damy, „Aida” Verdi`ego w partii Sacerdotessy, a także „Dydona i Eneasz” Purcell`a w partii Ducha.. W Starnberg (Niemcy) zadebiutowała w partii Amora w operze „Orfeusz i Eurydyka” Glucka.

 

Doświadczenie sceniczne zaczęła zdobywać w trakcie studiów, w operowych spektaklach akademickich: „Ariadne auf Naxos” Strauss’a w partii Dryade, „SVADBA” Sokolović w partii Nady, „Wesele Figara” Mozarta w partii Cherubina, „Xerxes” Haendel’a w partii Arsamene, „Straszny Dwór” Moniuszki w partii Jadwigi, „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego w partii Olgi oraz „Apollo et Hyacinthus” KV 38 Mozarta w partii Apollo.

 

Współpracowała również z innymi wybitnymi dyrygentami takimi jak: Paul Weigold, Piotr Wajrak, Andreas Sczygiol, Rafał Delekta, Damian Borowicz, Andrzej Kosendiak, Paul Esswod, Gabriel Chmura, Christopher Ward.

 

Muzyka Sakralna

W muzyce sakralnej zaprezentowała się podczas Festiwalu Wratislavia Cantans jako jedna z solistek 38. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, wykonała partię altu w „Stabat Mater” Bononcini`ego oraz „Stabat Mater” d’Astorgi. Brała udział w projekcie: Rossini „La petite messe solennelle” jako kontralt- solo podczas XXXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. W partiach altowych wystąpiła w Katedrze w Aachen w „Miserere in d” Hasse’go i „Beatus Vir RV 597” Vivaldiego w Krakowie. W Herborn (Niemcy) zaśpiewała partię altu w „Pasji św. Jana” Bacha.

 

Konkursy

Zdobywczyni I nagrody w kategorii III – studentów studiów licencjackich podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

 

Kursy Wokalne

Swe umiejętności wokalne doskonaliła uczestnicząc w kursach wokalnych prowadzonych przez Mariusza Kwietnia, Ann Murray, Petera Berne, Ewę Podleś, Helenę Łazarską, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę, Bogdana Makala.